Το φάρμακο Viagra, για τη στυτική διαταραχή, και πιθανόν άλλα παρόμοια, μπορεί ενδεχομένως να προκαλέσουν μακροχρόνια απώλεια ακοής στους χρήστες, αναφέρει νέα έρευνα.

Ερευνητές από το Πανεπιστήμον Alabama στο Μπέρμιγχαμ, αναφέρονται σε ενδείξεις που υποστηρίζουν σχέση μεταξύ της έναρξης προβλημάτων ακοής και του Viagra. Το φάρμακο ανήκει στην ομάδα των PDE-5i, που περιλαμβάνει το Cialis και το Levitra.

Ο επικεφαλής της έρευνας, Gerald McGwin, του Πανεπιστημίου Alabama at Birmingham School of Public Health, δήλωσε ότι αν και υπάρχουν περιορισμοί στην έρευνα είναι σοφό οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αυτά τα φάρμακα να προειδοποιηθούν για τα συμπτώματα της βλάβης στην ακοή και να ενθαρρυνθούν να αναζητήσουν αμέσως ιατρική βοήθεια για να προλάβουν ενδεχόμενη μόνιμη βλάβη.

Τα ευρήματα προέρχονται από ανάλυση στοιχείων ερευνών που αφορούσαν περισσότερους από 11.500 άντρες άνω των 40. Ο McGwin και η ομάδα του ανακάλυψαν ότι άντρες που χρησιμοποιούσαν φάρμακα PDE-5i είχαν διπλάσιο κίνδυνο εμφάνισης απώλειας ακοής σε σχέση με αυτούς που δεν χρησιμοποιούσαν.

Οι ερευνητές τόνισαν ότι χρειάζεται περαιτέρω έρευνα. Μια πιθανή εξήγηση βρίσκεται στον αρχικό στόχο αυτών των φαρμάκων. Σημειώνουν ότι αν και χρησιμοποιούνται κυρίως για τη στυτική δυσλειτουργία, η κατηγορία φαρμάκων συνταγογραφήθηκε αρχικά για την αντιμετώπιση της πνευμονικής υπέρτασης.

Πρόσθεσαν οτι τα φάρμακα PDE-5i δρουν στους ασθενείς μέσω της ικανότητάς τους να αυξάνουν τη ροή αίματος σε ορισμένους ιστούς. Εικάζεται ότι μπορεί να έχουν παρεμφερή επίδραση σε παρόμοιους ιστούς στο αυτί, όπου μια αύξηση της ροής αίματος θα μπορούσε να προκαλέσει βλάβη οδηγώντας σε απώλεια ακοής.

Η έρευνα δημοσιεύεται στο περιοδικό 'Archives of Otolaryngology-Head and Neck Surgery'.

Πηγές:
′Archives of Otolaryngology -Head and Neck Surgery′.