Νέες θεραπείες για τον καρκίνο δίνουν ελπίδες

Άκουσα πριν λίγο καιρό σε ένα ιατρικό συνέδριο ότι πολλές μορφές καρκίνου και λόγω των εμβολίων θα θεωρούνται μελλοντικά κάτι σαν γρίπη. Δεν θέλω να...

Παρασκευή, 09 Μαρτίου 2018, 10:55
fzai

Άκουσα πριν λίγο καιρό σε ένα ιατρικό συνέδριο ότι πολλές μορφές καρκίνου και λόγω των εμβολίων θα θεωρούνται μελλοντικά κάτι σαν γρίπη. Δεν θέλω να δώσω ελπίδες στους ασθενείς με καρκίνο αλλά με την εξέλιξη της ιατρικής και τις συνεχείς έρευνες, ο καρκίνος μάλλον βαίνει τουλάχιστον προς μερική ίαση. Αυτή βέβαια δεν αφορά όλες τις μορφές καρκίνου παρά μερικές, και αυτό μου διευκρινίστηκε από έναν ομιλητή γιατρό που εργάζεται σε αμερικανικό νοσοκομείο και συμμετέχει ενεργά στην αμερικανική αντικαρκινική εταιρεία. Ολοένα και περισσότερα νέα φάρμακα για την καταπολέμηση του καρκίνου κάνουν την εμφάνισή τους στην αγορά, πολύ ακριβά όμως ακόμη. Πάντως σε γενικές γραμμές, η αντιμετώπιση του καρκίνου δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδια με τις προηγούμενες δεκαετίες. Πολλές απορίες έχουν λυθεί και οι επιστήμονες βρίσκουν δια της έρευνας νέες θεραπείες που όχι μόνο παρατείνουν την ζωή, αλλά αποθεραπεύουν τον ασθενή. Ας ελπίσουμε πως η έρευνα θα επιφέρει την οριστική καταπολέμηση μιας ασθένειας που πλήττει ειδικά τις Δυτικές κοινωνίες.

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ