Το Βήμα του ΑσθενήΚαθημερινότητα & περίθαλψηΠρόληψη και ενημέρωση

Ασθενείς: απαραίτητο το αντιγριπικό εμβόλιο

Απάντηση στο θέμα
Εκτύπωση
Χρήστες αυτή τη στιγμή: 6614 επισκέπτες - 0 συνδεδεμένοι  
Θέματα που έχω συνεισφέρει ή ακολουθώ
Προβολή

chr.pap
Μέλος

Δημοσίευση: 24 Οκτωβρίου 2018

Μπαίνουμε σιγά - σιγά στον χειμώνα και οι ιώσεις αναμένεται να παρουσιάσουν έξαρση. Αν εξαιρέσει κανείς κάποιος κατηγορίες ασθενών όπου το εμβόλιο κατά της γρίπης μπορεί να προκαλεί παρενέργειες, οι υπόλοιποι ασθενείς επιβάλλεται, κατά την γνώμη μου, να το κάνουν και ειδικά οι ηλικιωμένοι.

Το να εκθέτει κανείς τον εαυτό του σε κινδύνους, δεν είναι δείγμα ωριμότητας. Πιστεύω πως το εμβόλιο κατά της γρίπης βοηθά τον οργανισμό να αντισταθεί στις ιώσεις, κατ ΄επέκταση δυναμώνει το ανοσοποιητικό. Το αντι-εμβολιαστικό κίνημα, από την άλλη, θεωρεί ακριβώς το αντίθετο. Τι έχουν να προτείνουν όμως στην περίπτωση ασθενούς μεγάλης ηλικίας? Κατά την άποψή μου το εμβόλιο είναι μονόδρομος.

• Απάντηση

Απαντήσεις

tired
Μέλος

#1 Δημοσίευση: 24 Οκτωβρίου 2018

Καλημέρα σε όλους!

Και εγώ πιστεύω πως το αντιγριπικό εμβόλιο είναι απαραίτητο στους ασθενείς. Αν μη τι άλλο προστατεύει σημαντικά από τις επιβαρυντικές για τον οργανισμό ιώσεις.

Εγώ το έκανα ήδη.

• Απάντηση
Απάντηση στο θέμα
Menu

Σήμερα στο iatronet.gr

Τενοντοπάθειες: Νεότερα δεδομένα στην αποκατάστασή τουςΤενοντοπάθειες: Νεότερα δεδομένα στην αποκατάστασή τους

Ποιοί είναι οι παράγοντες που τις προκαλούν και ποιες θεραπευτικές λύσεις υπάρχουν.... Περισσότερα »

Πώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάροςΠώς θα πάρω κιλά αν έχω χαμηλό βάρος

Για μια υγιή αύξηση βάρους, οι παρακάτω συμβουλές μπορούν να σας βοηθήσουν.... Περισσότερα »

Όσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητήΌσα πρέπει να ξέρουμε για την υγεία του μαθητή

Ως γονέας, θα έχετε ήδη τρέξει πολύ για να προετοιμάσετε το παιδί για τη νέα σχολική χρονιά και πιθανότατα θα έχετε και άλλα πράγματα να οργανώσετε.... Περισσότερα »

Τι να φάω πριν την άσκηση;Τι να φάω πριν την άσκηση;

Υπάρχουν πολλά οφέλη από τη σωστή διατροφή πριν την άσκηση.... Περισσότερα »

Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεωνVideo - Τροποποίηση του καρδιακού αυτόνομου νευρικού συστήματος: Μία νέα μέθοδος για την αντιμετώπιση καρδιολογικών παθήσεων

Ο Δημοσθένης Κατρίτσης, Διευθυντής Γ' Καρδιολογικής Κλινικής ΥΓΕΙΑ, μας μιλάει για τo αυτόνομο νευρικό σύστημα, το οποίο διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στην πρόκληση και διατήρηση πολλών καρδιολογικών παθήσεων ... Δείτε το video

Προβολή
Προβολή
© iatronet.gr 1999-2019  |  Website by Theratron | Ermis Silver Award 2006
europa.eu   digitalplan.gov.gr   ktpae.gr   espa.gr
Η επιχείρηση ενισχύθηκε για τον εκσυγχρονισμό της στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ψηφιακή Σύγκλιση" και του ΠΕΠ Αττικής
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ένωσης