Ειναι στραβισμός;

Θα ήθελα τη γνώμη οφθαλμίατρου .Ανησυχώ γιατί το αγοράκι μου είναι 30 ημερών και παρατηρώ ότι και τα δύο ματάκια του κοιτάζουν προς τα κάτω.Πώς είναι...

Τετάρτη, 21 Απριλίου 2021, 06:14
ΑΠΟΣΤΌΛΟΥ

Συνημμένο αρχείο

Θα ήθελα τη γνώμη οφθαλμίατρου .Ανησυχώ γιατί το αγοράκι μου είναι 30 ημερών και παρατηρώ ότι και τα δύο ματάκια του κοιτάζουν προς τα κάτω.Πώς είναι όταν γουρλώνουμε τα μάτια μας;Φαίνεται συγχρόνως να κινούνται προς την ίδια κατετθυνση αλλά σαν να τα γουρλώνει και στο πάνω μέρος να φαίνεται το λευκο του ματιου.Ανησυχώ για στραβισμό ή κάτι άλλο .Η παιδίατρος τον είδε 15 ημερών,δε μας είπε κάτι αλλά ούτε κι εγώ της ανέφερα,γιατί νόμιζα πως απλά γουρλώνει τα μάτια του.Είναι κάτι φυσιολογικό στα νεογέννητα ή όντως είναι υποτροπία στραβισμου όπως διάβασα καιστα δύο μάτια;Για να είναι στραβισμός δεν αφορά μόνοτο ένα μάτι να ξεφεύγει;Στον μικρό μου κινούνται και τα δύο συγχ ρόνως.Σας στέλνω φωτο όταν είχε ξαφνιαστεί από θόρυβοΠαρακαλώ να μη δημοσιευθεί η φωτο.Περιμένω μια γνώμη.Σας ευχαριστώ.
ΥΓ..Πάτησα κατά λάθος επιλογή αρχείου κι έβαλα αναγκαστικά κάτι άσχετο γιατί δε με άφηνε να δη.οσιεύσω.Μην το λάβετε υπόψην..

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ