Ιατρικός τουρισμός χωρίς διάγνωση και θεραπεία

Καλησπέρα σας.Θελω την άποψη και την συμβουλή σας για κάποια συμπτώματα που ταλαιπωρούν πολύ την καθημερινότητα μου την σωματική και την ψυχική μου...

Παρασκευή, 15 Ιουλίου 2022, 15:41
TD

Καλησπέρα σας.Θελω την άποψη και την συμβουλή σας για κάποια συμπτώματα που ταλαιπωρούν πολύ την καθημερινότητα μου την σωματική και την ψυχική μου υγεία τα τελευταία δύο χρόνια.Αρχικα να σας παραθέσω ένα σύντομο ιατρικό ιστορικό.Ειμαι 34 ετών καπνίστρια υπέρβαρη όχι παχύσαρκη.Εχω κάνει τρεις καισαρικές τομές και στα 24 μου διαγνώστηκε χολολιθίαση όπου και μου αφαιρέθηκε η χολή λαπαροσκοπικά.Επισης στην οικογένειά μου έχουμε κληρονομικό πλακωδες καρκίνο του πνεύμονα.Πριν δύο έτη λοιπόν ξεκίνησα να εμφανίζω ταχυκαρδίες, αίσθημα βάρους στο στήθος καρδιά και πνεύμονες, ίλιγγο, ναυτία ,ακούσιο συνεχές ρέψιμο, έντονη αδυναμία, μυϊκούς πονους,Μουδιασμα ,ευαισθησία στο στομάχι και οπισθοεντερικα. Σε συγκεκριμένες στιγμές όταν τα συμπτώματα είναι αρκετά έντονα έχω σύγχυση και αισθημα ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω οπότε βήχω όσο πιο δυνατά μπορώ όπως επίσης έχω το αίσθημα ότι πάθαινω συγκοπή.Απο μεριάς μου λοιπόν έχω επισκεφτεί 3 διαφορετικούς καρδιολόγους όπου προχωρήσαμε σε ΗΚΓ , υπέρηχο καρδιάς και τοποθέτηση Holter Ρυθμού για 48 ώρες όπου όλα ήταν καθαρά.Βρεθηκαν όντως κάποιες ταχυκαρδίες χωρίς εμφανή λόγο από την καρδιά.Υστερα ακολούθησαν τρεις παθολόγοι υποβλήθηκα άπειρες φορές σε γενικές αίματος και ούρων όπως και βιοχημικές εξετάσεις οι οποίες έδειξαν χημηλο αιματοκρίτη και φεριτινη όπως και αυξημένη χοληστερίνη αμέσως μπήκα σε κατάλληλη αγωγή και για τα δύο χωρίς όμως να βελτιώνονται τα συμπτώματα μου.Ακολουθησε ψηφιακή ακτινογραφία θώρακος η οποία ήταν καθαρή υπέρηχος άνω κάτω κοιλίας και κοιλιακής αορτής επίσης καθαρά.Ακολουθησαν δύο γαστεντερολογοι αφού πρώτα ακολούθησα και σε αυτούς συγκεκριμένη αγωγή με φάρμακα και διατροφή η οποία πάλι δεν ευδοκίμησε.Προχωρησαμε σε γαστροσκόπηση η οποία έδειξε χαλάρωση στο διάφραγμα με ύπαρξη διαφραγματοκοιλης,γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση,έλκος εισοφαγου στομάχου και δωδεκαδακτύλου όπως επίσης και Γαστριτιδα σε αδράνεια. Θεωρήθηκε σωστό από τον ιατρό να λάβει από παντού δείγματα προς βιοψία η οποία έγινε και ήταν καθαρή.Ακολουθησα και πάλι διαφορετικη φαρμακευτική αγωγή χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα και μου έγινε σύσταση για επανάληψη της γαστροσκοπησης σε τρία χρόνια. Επίσης μου έχει συνταγογραφηθεί πραζεπαμη για να την παίρνω σε περιπτώσεις έντονου άγχους μήπως τα συμπτώματα μου προέρχονται από κρίσεις πανικού και υπεραερισμο.Υπαρχει κάποια άλλη εξέταση που πρέπει να κάνω ή ιατρός που πρέπει να επισκεφθώ.Πραγματικα αναζητώ μια λύση που θα μου δώσει μια ξεκάθαρη διάγνωση για το τι μου συμβαίνει και εάν αυτό που εχω είναι κάτι σοβαρό η απλά ψυχολογικό και θα μου δώσει και μια θεραπεία για να μπορώ να έχω μια ποιοτική καθημερινότητα μαζί με τα παιδιά μου.Για όποια απορία έχετε και για τα αρχεία των εξετάσεων με χαρά θα σας απαντήσω.Σας ευχαριστώ..

ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ